Az október 28-án megrendezésre került CBDC előadás keretében a digitális jegybankpénzzel foglalkozó eddigi kutatásokat, eredményeket elemeztük, miközben kitértünk a központi és kereskedelmi bankok rendszerének létjogosultságára és a digitális valuta lehetőségeire és veszélyeire. Prisznyák Alexandra, Senior tanácsadó, valamint Bankrobotika Program Manager és Dr. Kuti Mónika, a Pécsi Tudományegyetem docense és a fintech kurzusok és tárgyak elindítója és vezetője, közös indíttatásának köszönhetően október 28-án a Bankrobotika workshop sorozathoz kapcsolódódon egy külön, zártkörű eseménye került megrendezésre, melynek fő témája a Central Bank Digital Currency (továbbiakban CBDC) volt.
E heti blogunk a bankbiztonság aktuális kérdéseivel foglalkozik a jelenlegi, pandémiás helyzetben.Az interjú Jakab Péterrel, a Raiffeisen Bank főosztályvezetőjével készült, aki a Képesített bankbiztonság képzésünk egyik oktatója is.
Rádóczi Noémi - BADI képzésünk 2019-ben végzett hallgatója- diplomamunkájában a pénzügyi szabályozás kihívásaival foglalkozott. A következőkben Noémi rövid összefoglalásából megismerhetjük, milyen irányba változik a bankolás, a jogszabályi megfelelés biztosítása a digitális technikák által vezérelt folyamatoknak köszönhetően:
2019 első hónapjában számos elemzés, előrejelzés látott napvilágot, ami a bankpiac fejlődését, irányát próbálta előre jelezni. Többek között hangsúlyosan megjelentek a nemzetközi elemzésekben az „Open Is The New Banking” szlogen. A nyílt banki filozófián alapuló pénzügyi ökoszisztémák várhatóan új fázisba lépnek a közeljövőben: a bankok, a harmadik felek beszállítói és a technológiai vállalatok most összekapcsolják az alkalmazásokat, hogy egy olyan zökkenőmentes felhasználói élményt hozzanak létre, amely összhangban van az ügyfelek igényeivel, és tökéletesen illeszkedik mindennapi életébe.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) összefoglalta a befektetési alapok 2018-as alakulását:
2019. január 1-től a 20.000 Ft-ot meg nem haladó lakossági ügyletek tranzakciós illetéke megszűnt. Az előzetes várakozások ellenére az illeték csökkenése a vizsgált ügyfélcsoportoknál érdemben nem változtatta meg a bankszámlák költségeit. Ennek több oka is van. Az egyik, hogy bizonyos ügyfélcsoportoknál – alig tranzaktáló, alacsonyabb jövedelemű ügyfelek – nem jellemző az átutalás, így azokat tranzakciós illeték sem terhelte.